Jak odśnieżać ogród?

Chociaż zimą rośliny, o które tak dbałeś w czasie cieplejszych dni, mogą zniknąć pod białym puchem, nadal należy im się sporo uwagi. Jeśli po stopnieniu lodów nadal chcesz być dumny ze swojego ogrodu, nie możesz przespać mroźnych miesięcy. Jak zatem zatroszczyć się w tym czasie o trawę, krzewy czy inne rośliny?

Kiedy trzeba usuwać śnieg?

Zwykle w pierwszej kolejności wykonuje się odśnieżanie tych miejsc, do których dostęp jest niezbędny ze względu na możliwość poruszania się po danym terenie. Kiedy usuwasz śnieg z podjazdu czy ścieżki wiodącej z domu do bramy, pamiętaj, aby nie pozostawiać wielkich hałd na trawie czy kwietnikach. W ten sposób spowodujesz, że zostaną przygniecione ciężarem śniegu, a także ograniczysz im dostęp powietrza.

Co prawda, niewielka, naturalna warstwa białego puchu jest dla roślin dobra. Chroni je przed przemarznięciem i działaniem silnego wiatru. Jeśli śnieg nie jest ubity, to mogą one także swobodnie oddychać i nie ma potrzeby odśnieżania. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy puchu robi się zbyt dużo albo na przemian roztapia się i zamarza, zamieniając się w lód. W takiej sytuacji należy wykonać odśnieżanie ogrodu, a jeśli na roślinach pojawiła się skorupa, niezbędne będzie odkuwanie lodu.

Ponadto, jeśli śnieg utrzymuje się przez długi czas na krzewach i drzewach może powodować ich uszkodzenia. Bądź więc czujny i strząsaj biały puch co jakiś czas, w zależności od tego, jak często mają miejsce opady.

Zimowe narzędzia do ogrodu

Niezbędne do zimowych prac ogrodowych są szufle lub łopaty do śniegu. Najlepiej wybrać takie, które posiadają lekką, a zarazem solidną konstrukcję. Ponadto powinny być wykonane z materiału, który zapobiega przyklejaniu się śniegu. Rączka dobrze, jeśli jest gumowa, gdyż wtedy łatwiej operować narzędziem.

Do odśnieżania ogrodu niezbędne są również urządzenia elektryczne lub spalinowe. Jeśli posiadasz niewielki, płaski teren, wybierz odśnieżarkę elektryczną. W innej sytuacji lepiej sprawdzi się urządzenie spalinowe. Dobierając sprzęt warto też zwrócić uwagę na inne parametry takie, jak na przykład szerokość odśnieżania czy skrzynia biegów.