Kret w ogrodzie - skuteczne i sprawdzone sposoby na pozbycie się szkodnika

Chociaż ten mały gryzoń, nie ma złych zamiarów, to jednak przez swoje drążenie podziemnych korytarzy, mocno denerwuje posiadaczy wypielęgnowanych trawników czy kwiatowych kompozycji. Podczas kopania kret często uszkadza korzenie roślin, a skutkiem jego wyglądania na powierzchnię są mało estetyczne kopce. Jeśli to przydarzyło się także na Twoim terenie, nic dziwnego, że zastanawiasz się, w jaki sposób pozbyć się szkodnika. W naszym wpisie omawiamy skuteczne rozwiązania problemu jego działalności w ogrodzie. Skorzystaj z nich i ciesz się pięknym otoczeniem domu.

Jak wywabić kreta z ogrodu?

Wśród metod na pozbycie się gryzoni z własnej posesji, znajduje się wiele takich, które im nie szkodzą. Powodują jedynie, że kret w ogrodzie czuje nieprzyjemny zapach albo słyszy uciążliwe dźwięki. Chociaż te zwierzęta objęte są tylko częściową ochroną, niedotyczącą terenów prywatnych, to jednak w pierwszej kolejności warto je odstraszać, zamiast umieszczać w ich korytarzach pułapki. Sposobami, które sprawiają, że gryzoń przenosi się w inne miejsce, są na przykład: wiatraczki, urządzenia emitujące ultradźwięki albo rośliny takie, jak czosnek, bazylia czy spleśniała skórka cytryny.

Metody na pozbycie się kretów

Zastanawiasz się, na czym polega działanie wspomnianych metod na krety w ogrodzie? Wiatraczki albo specjalne kołatki umieszcza się po prostu w ziemi, w pobliżu miejsca aktywności gryzonia. Sprawiają, że wyczuwa on drgania, które nie są dla niego miłe. Z kolei odstraszacze ultradźwiękowe emitują odgłosy, które nie są dla nas wyczuwalne, natomiast bardzo drażnią szkodnika w ogrodzie. Istnieją też specjalne metalowe zapory, które wmontowuje się pionowo w ziemię, jednak są one skuteczne wyłącznie jako metoda zapobiegawcza. Nie pomogą w wywabieniu obecnego szkodnika.

Pułapki na gryzonie

Bardzo popularnym sposobem są również pułapki, które umieszcza się w wykopanych korytarzach, pod ziemią. Ważne, aby często je sprawdzać, gdyż gryzonie nie wytrzymają długo bez pokarmu. Jeśli udało Ci się takiego złapać, czym prędzej wypuść go na wolnym terenie, z dala od swojej działki.