Murek oporowy w ogrodzie - jak zrobić?
Mur oporowy, nazywany też ścianką, to element ogrodowej architektury, który łączy funkcje praktyczne z dekoracyjnymi. Wykorzystywany jest głównie w ogrodach piętrowych, czyli tych zlokalizowanych na różnych wysokościach gruntu. Jego zadanie polega przede wszystkim na umocnienie skarpy i ozdabianie terenu.
Aby dowiedzieć się, jak zrobić mur oporowy, wystarczy zapoznać się z dalszą częścią niniejszego artykułu.
Z czego zrobić murek oporowy?
Murek oporowy można wykonać z rozmaitych materiałów. Ważne jednak, aby był dopasowany do pozostałych elementów ogrodu i elewacji domu. Dzięki temu można zachować harmonię w przestrzeni. Mur oporowy najczęściej jest wykonywany z:
- kamienia naturalnego – murek oporowy w ogrodzie można stworzyć z różnego rodzaju kamienia naturalnego, np. z granitu, który cechuje się wyjątkową trwałością i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Popularne są również bazalt czy piaskowiec;
- bloczków betonowych – mur oporowy często tworzony jest też z betonu. Bloczki mają świetne właściwości, a ponadto są stosunkowo niedrogie;
- gazonów – murek oporowy można wykonać także z gazonów, czyli sporych donic, które mogą efektywnie stawić opór glebie osuwającej się ze skarpy. Należy jednak pamiętać, że budowa takiej konstrukcji jest czasochłonna i wymaga sporego zaangażowania.
Mur oporowy w ogrodzie może być stworzony też z innych materiałów. Poza powyższymi dużą popularnością cieszy się drewno i gabiony, czyli konstrukcje z metalowych siatek wypełniane kamieniami.
Pomysł na murek oporowy – jak go wykonać?
Po wybraniu materiału na mur oporowy następnym krokiem jest podjęcie decyzji dotyczącej sposobu jego budowy. Są dwie opcje:
- metoda „na sucho” – jest znacznie szybsza, ale zdecydowanie mniej trwała. W przypadku tej metody mur oporowy w ogrodzie tworzy się bez użycia zaprawy, układając elementy bezpośrednio jeden na drugim;
- metoda konstrukcji murowanych – wymaga więcej czasu i wysiłku, jednak mur oporowy wykonany tą techniką jest bardzo trwały, a jednocześnie wytrzymały. W tym przypadku do łączenia elementów używa się systemu mokrej zabudowy. Wykorzystuje się spoiwo, takie jak zaprawa piaskowo-gliniasta lub cementowo-piaskowa.
Jak dokładnie wykonać mur oporowy? Projekt to podstawa! Dzięki niemu można precyzyjnie zaplanować wymiary konstrukcji i określić, jakie materiały będą potrzebne.
Mur oporowy – cena
Ile kosztuje wykonanie murku oporowego w ogrodzie? Nie da się wskazać konkretnej kwoty. Koszta uzależnione są od wielu czynników, m.in. rodzaju zastosowanych materiałów, wymiarów muru, metody budowy oraz tego, czy konstrukcja będzie tworzona samodzielnie, czy z pomocą specjalistów.
W przypadku małego budżetu można wykonać murek samodzielnie metodą na sucho. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności stworzenie solidnej konstrukcji niekiedy stanowi spore wyzwanie. Ponadto trwałość takiej konstrukcji z pewnością nie będzie tak wysoka, jak w przypadku muru stworzonego przez doświadczonych fachowców.
Mur oporowy – projekt realizowany przez profesjonalistów
Wszystkich, którzy chcą umieścić w swojej przestrzeni wytrzymały murek oporowy, zapraszamy do kontaktu z nami. Od lat zajmujemy się realizacją usług związanych z architekturą krajobrazu, dlatego możemy pochwalić się sporym doświadczeniem i odpowiednimi umiejętnościami.
Wiemy, jak zrobić mur oporowy, aby służył długi czas i zachwycał swoją estetyką. Ponadto potrafimy stworzyć konstrukcję idealnie współgrającą z przestrzenią ogrodu.