Ogród zimą - jak dbać?

O rośliny należy dbać przez cały rok. Chociaż w zimie zazwyczaj nie ma do wykonania wielu prac w ogrodzie, to jednak są one bardzo istotne. Odpowiednie kontrolowanie warunków, które mają zapewnione krzewy czy drzewa pozwala zapobiec ich przemarznięciu czy uszkodzeniu.

Ochrona trawników

Jeśli chcesz, aby trawnik w Twoim ogrodzie wiosną nadal pozostawał w dobrym stanie, unikaj chodzenia po zalegającym na nim śniegu. W ten sposób doprowadzisz bowiem do jego ubicia, co uniemożliwi odpowiednią wentylację i doprowadzi do nadmiernego nagromadzenia wilgoci. Może to skutkować pojawieniem się chorób grzybowych, które zniszczą roślinność. Zamiast więc spacerować po śniegu, lepiej zaczekaj z chodzeniem po ogrodzie aż śnieg stopnieje. Jeśli natomiast musisz dostać się przez trawnik do innych roślin, aby zabezpieczyć je przed mrozem lub sprawdzić osłony, najpierw go odśnież.

Osłony roślin ogrodowych

Bardzo ważne w czasie zimy jest zastosowanie osłon, które uchronią roślinność przed mrozem i silnym wiatrem. Nie wystarczy jednak założyć ich przed nastaniem mrozów i zapomnieć o sprawie. Jeśli chcesz zapewnić bylinom oraz krzewom odpowiednie warunki, powinieneś sprawdzać stan założonych osłon. Kiedy mróz się nasila, warto upewnić się, że rośliny są dobrze otulone agrowłókniną lub słomą. W okresie dłuższego ocieplenia należy natomiast obejrzeć pąki krzewów i bylin. Jeśli zaczęły nabrzmiewać, może to być sygnałem, że na razie trzeba będzie zdjąć osłony.

Jak dbać o drzewa i krzewy?

W ciepły dzień na koniec stycznia lub w lutym można już przyciąć drzewa i krzewy w celu ich odmłodzenia. Przy okazji warto skrócić najniżej położone gałęzie drzew owocowych, aby uniemożliwić żerowanie na nich zwierząt i ogryzanie przez nie kory. Przydadzą się również specjalne osłony na pniach.

W przypadku tych drzew ważną czynnością jest również bielenie, wykonywane za pomocą mieszanki wapna i wody. Należy wykonać je już w grudniu, a w lutym powtórzyć w miejscach, w których zniszczona została warstwa ochronna. W ten sposób zabezpiecza się roślinność przed uszkodzeniem: pękaniem pnia oraz powstawaniem ran zgorzelinowych.