Pielęgnacja trawnika – jak zadbać o teren przy domu?

Utrzymanie ogrodu, nawet jeśli znajduje się w nim wyłącznie trawa, wymaga pewnej wiedzy na temat pielęgnacji. Wykonując odpowiednie zabiegi, sprawisz, że murawa pozostanie zielona nawet w tych miesiącach roku, które nie sprzyjają rozwojowi roślinności.

Jakie czynności odżywią trawnik?

Pielęgnacja trawnika wymaga wykonania kompleksowych działań, na które składa się w szczególności: nawożenie, koszenie oraz nawadnianie. Nawożenie wykonuje się średnio trzy lub cztery razy w roku. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na skład stosowanych preparatów. Mogą one bowiem zaopatrywać roślinność w azot, fosfor lub potas. Każdy z tych pierwiastków ma inne działanie, dlatego należy zawsze upewnić się, czy jest to nawóz, który stosuje się wyłącznie wiosną czy również jesienią. Pierwsze nawożenie trawy wykonuje się wiosną, zaraz po koszeniu.

Również kwestia przycinania trawy rządzi się pewnymi regułami. Pierwszy taki zabieg powinno się wykonać wczesną wiosną, kiedy murawa podrośnie do kilku centymetrów. Ważne, aby nie skrócić jej zbyt mocno, lecz dopiero, gdy porządnie odrośnie, powtórzyć koszenie. Dzięki temu trawa się wzmocni. Ponadto należy zwrócić uwagę na sposób nawadniania, aby nie przesadzić z ilością wody, ale też nie przesuszyć roślinności. Częstotliwość podlewania jest zależna od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Latem, kiedy temperatura jest wysoka, a do tego mamy do czynienia z niską wilgotnością powietrza, trzeba nawadniać trawę częściej niż w słotną jesień.

Czas pielęgnacji ma znaczenie

Podczas dbania o trawnik znaczenie ma nie tylko sposób wykonywania określonych czynności, ale również ich czas. Pora roku czy dnia jest istotna i wpływa na skuteczność pielęgnacji. Przykładowo podlewaniem powinieneś zająć się zanim jeszcze słońce zacznie mocno świecić na niebie. Najlepiej wykonać je więc z samego rana, gdyż wówczas trawa zostanie dobrze nawodniona, zanim promienie słoneczne zdążą ją wysuszyć. Z kolei nawożąc trawę, należy wziąć pod uwagę między innymi porę roku. Powinno się wykonywać tę czynność kilka razy w roku, aż do końca jesieni.